Pro děti

Djeco – sametové malování

Komu se minule zalíbily voskované provázky od Djeco a chtěli byste něco i pro ty, jemnou motorikou zatím nenatrénované, mám tu další vtipné tvoření a dárek s nápadem v jednom. Tentokrát si užijou i menší, kteří se teprve seznamují s pastelkou nebo fixou. Díky sametovému malování totiž nepřetáhnou a budou mít hned na začátku své umělecké dráhy radost, jak jim to jde hezky od ruky – a to chceme, ne?

Vybrat můžete dětem z několika témat, které Djeco a jejich sametová řada nabízí, v nabídce najdete i různé úrovně vzorů, podle toho, nakolik je Váš umělec nebo umělkyně zdatný. Od jednoduchých ptačích vzorů až po složitější, vyžadující jemnější motoriku, jako třeba Pohádková země. Kompletní nabídku najdete kde jinde, než v obchodě Dárky s nápadem.

djeco_sametové1

Princip celé sady je naprosto jednoduchý, jsou to vlastně omalovánky, ale opět s přidanou hodnotou lidí z Djeco. Neodradí tedy malé výtvarníky hned na začátku tím, že jim to sem tam ulítne. Tady se jim to ani moc stát nemůže 🙂 Naopak – se sametovým malování to nemůže dopadnout jinak než krásně. Sametový černý plastický reliéf totiž ani těm nejmenším nedovolí přetáhnout a v kontrastu s barevnými plochami vytváří nádherné obrázky.

Áňa trochu experimentovala, takže vyzkoušela všecky možné pastelky, voskovky a jiné potřeby, aby vyzkoušela, co jí funguje nejlíp. A překvapivě vyhrály fixy. Voskovky byly asi nejhorší, tím, že jsou mastné, tak moc nedržely, a plochy byly málo barevné. Zato fixy byly hned na první výrazné a kryly dokonale. U všech ale fungovalo to, že při jakémkoli přetažení, černý samet nedovolil, aby bylo cokoli vidět 🙂

djeco_sametové2

A jako vždycky když něco testujeme, hledáme, co dalšího by se dalo se sadou kutit a zase jsme to našly – teda já ne, tentokrát byla Áňa rychlejší. Tím, že jsou obrázky před i po vybarvení plastické, dají se skvěle využít pro frotáž. Takže na obrázek stačí položit čistý papír, čím tenčí, tím lepší a přemalováním celé plochy nám vznikne otisk obrázku.

Na tuhle techniku doporučuju magické trojboké voskovky. Jsou ergonomické, netoxické, nebarví, skvěle se drží, nemusí se ořezávat a hlavně malování s nimi je rychlé – díky jejich velké ploše, kterou lze malovat, je obrázek vymalovaný raz dva. A když už jsme u  frotáže, nechte děti najít různé materiály a struktury (listy, mince, látky, struhadlo, kameny, dřevo…), aby si mohly vyzkoušet a vidět rozdíly.

Já jsem poznala jeden zásadní rozdíl už několikrát, a to že věci od Djeco jsou vyvíjené a vymyšlené hlavou a dětem vydrží opravdu dlouho. Už brzy Vám představím jejich megavelké puzzle s městem, které má Áňa už dva roky a stále si s nimi vyhraje 🙂