Pro děti

Hop! Hop! Hop!

Znáte to: “Budem si hrát spolu?” Pexesa už znáte všechny nazpaměť, karty je lepší hrát ve víc lidech, na velkou deskovku není večer moc času. Navíc tohle všechno jsou hry jeden proti druhému. Co takhle zkusit něco, kde opravdu hrajete spolu a vyhráváte všichni společně? Mám tip – HOP! HOP! HOP!

Hop! Hop! Hop! od Djeco je další z her, které jsou výjimečné nejen myšlenkou, ale taky zpracováním (od jednotlivých elementů až po balení hry). Je to totiž hra kooperativní, kde všichni hráči táhnou za jeden provaz a užívají si skvělou zábavu.

Při rozbalení je jasné, že to bude legrace – balení totiž obsahuje části kartonové, ale i dřevěné figurky, děti si musí před začátkem hry připravit celý herní plán včetně stavby salaše 🙂 Už to je větší zábava, než jen rozdat karty. Krabice obsahuje návod, 4 kartonové desky – každá s jiným motivem. Ty se k sobě položí tak, že vždy 2 hrany stejné barvy jsou u sebe. Ovečky pak putují z podhorské louky, po rozkvetlé cestě, přes most na potoce (ten se postaví na dřevěné válečky) až do salaše u rybníka. Už příprava si žádá, aby se hráči dokázali domluvit, kdo co postaví. Pak si můžou všechny ovečky, pastýř i ovčácký pes udělat pohodičku na louce pod horami, odkud vyrazí.

Jediné, co zůstane hráčům mimo herní plán je dřevěná hůlka na vyšoupávání válečků zpod mostu a kostka se symboly. A právě podle toho, co na ní padne, mohou se figurky po jednom postupně posouvat blíž a blíž k salaši. Chce to společnými silami dohnat ovečky, pastýře i psa z pastviny do domečku, než začne bouřka. A protože už se pomalu zvedá vítr, hrozí, že odnese celý most a stádo zůstane venku. Nejvyšší čas dát hlavy dohromady a vydat se na cestu domů. Hráči se střídají, každý vždy hodí kostkou a podle symbolu, který padne, vybere jednu figurku a posune ji o krok vpřed (ne vždy to ale jde, záleží na obrázku na kostce). Symbol kytičky posouvá jakoukoli jednu figurku z louky na cestu. Mostu posouvá z cesty na most, symbol domečku z mostu do domečku. A pak je tu to, proti čemu všichni společně hrají – vítr. Padne-li na kostce právě vítr, hráč musí dřevěnou tyčkou opatrně vysunout jeden pilíř mostu ven tak, aby most nespadl a to ani když na něm stojí figurky. Je tedy třeba vybrat ten správný váleček a společně promýšlet i kam ovce na mostě stavět.

Symboly dvou modrých oveček a sluníčka na kostce, umožňují posunout jakoukoli figurku vždy o jedno hrací pole vpřed. Pomůže, když se hráči domluví jakou zvolí strategii, aby nahnali celé stádo do salaše, dřív než vítr sfoukne most do vody. Děti mohou zkusit, jestli je lepší jít s jednou figurkou vpřed nebo naopak trochu zariskovat a hnát celé stádo najednou. Je to hra zábavná, časově nenáročná a díky podobě herního plánu mají prckové pocit, že vlastně nehrají hru, ale jen tak si vodí figurky. Není třeba znát čísla, ani barvy, takže si na honáky může zahrát i dítě mladší – a co je baví bezkonkurenčně nejvíc, je vyšťuchování válečků zpod mostu. Jediné, co může být zpočátku pro děti nezvyk je pamatovat, že hrají společně, není to tedy o tom, kdo jich dovede do salaše nejvíc nebo nejrychleji, jde o to vyhrát společně 🙂 Djeco opět nezklamalo a drží se v našem pomyslném žebříčku nej hraček, na prvních místech. Nápad, téma, použité materiály a barvy jsou to, co děti vždycky čapne a nepustí.

A kdeže seženete hru Hop! Hop! Hop!, kreativní sady Djecodalší vychytané hračky? Tohle všechno a ještě mnohem mnohem víc najdete v eshopu Agátin svět. A jestli chcete, aby si děti vybrali sami něco z nekonečného množství her, hraček, knížek, puzzle, stavebnic, kreativních sad … pak společně vyražte k Agátě do kamenných prodejen v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích. Tam všude se zblázní nejen Vaše děti, ale i Vy. Děkujeme, Agáto 🙂