Žiju

Knižní lahůdkářství Pinwheels

Rozdíl mezi kvalitou a kvantitou občas řešíme všichni, jak vidím kolem sebe, tak hlavně u jídla. Ale co takhle knížky? Jestli jste v téhle oblasti fajnšmekři a chcete dětem (a sobě taky) dopřát nějakou tu kvalitní tištěnou lahůdku nejen pro duši, ale i pro oko, určitě byste měli zajít do knihkupectví Pinwheels.

Protože Áňa je knihomol (a má po kom), tak návštěvy knihkupectví a antikvariátů jsou opravdu dost časté. Má to ale jeden háček, pokud nechcete v obchodě strávit věčnost (v případě knihkupectví s tím osobně nemám nejmenší problém, ale musím taky dělat jiné věci), tak je dost problém se zorientovat v tom kvantu dětských knížek ve všech regálech. Navíc, pokud hledám něco “jiného” než standard, stávám se nejdřív zoufalou, pak lehce vzteklou, proč je všeho tolik a kdo se v tom má vyznat, a končím otázkou proč někdo nevybere tyhle kousky a nedá je do extra police??

pinwheels2

Moje otázka byla zodpovězena jednoho dne, když jsem šla Prahou a narazila na Pinwheels. Jeho zakladatelky káply přesně na to a ve svém komorním knihkupectví mají pro nás (věčné děti) a naše děti opravdové lahůdky. První dojem byl takový, že bych tam chtěla prodávat a celou pracovní dobu pročíst 🙂 Druhý pak, že o tom musím dát vědět všem, které knihy zajímají, protože to vážně stojí za to. Se sympatickou majitelkou Terezou Booth jsem se sešla přímo v Pinwheels, u dobré kávy a mezi knihami – a přesně těmi, které se nám líbí. Mimochodem, kromě knížek, se tu zblázníte i z originálních smaltovaných hrnečků s Pipi dlouhou punčochou a Muminky. Tvořilové si přijdou na své s kreativními sadami Djeco a kafaři si mohou kromě úžasných knížek odnést také vynikající coffee to go. Takže kompletní spokojenost jak duše, tak chuťových pohárků 🙂

pinwheels / pincofee / anglická 21

Měla jsem dost otázek a taky jsem se hodně dozvěděla 🙂

Kdy se ve Vás probudila láska ke knihám a co Vás vedlo k vlastnímu psaní pro děti?
Vztah ke knihám jsem získala asi jako každý již v dětství, ale spíš mě bavily ilustrace než obsah. Poté co jsem odjela do UK, se otevřel přede mnou úplně jiný svět dětských knih. Když jsem se v Anglii rozhodovala co budu studovat, padla volba na ilustraci dětských knížek. Měli jsme profesorku, která vydala několik vlastních knih. Touha po vlastní knize tedy rostla.

Proč jste se rozhodla (v dnešní době velkých knižních domů) otevřít své knihkupectví a co vše v něm mohou (nejen) knihomolové najít?

Pokaždé když jsem skončila v práci, moje kroky vedly do knihkupectví. Zamyslela jsem se sama nad sebou a usoudila, že bude lepší když si otevřu vlastní knihkupectví. Chtěla jsem dělat knihkupectví po svém. Vybírat si co budeme nabízet. Jsme takový filtr z toho nepřeberného množství knih, které trh nabízí.

A co pro Vás při rozjezdu bylo nejtěžší?
Rozjezd byl, k mému překvapení, hladký. Všechna vydavatelsví či distributoři byli ochotni spolupracovat, což mě velice potěšilo. Jediná obava byla, zda jim nebude vadit, že nebudeme brát všechny dětské tituly. Obava byla zbytečná. V Pinwheels najdete knihy z vydavatelství Baobab, Albatros, Mladá fronta, Labyrint, Argo, a knihy v angličtině. Jako doplňkový prodej máme papírové vyrábění od Djeco a hrnečky s charaktery Muminků a Pipi dlouhá
punčocha s původními ilustracemi.

pinwheels1

Jsou na tom dnešní děti opravdu tak špatně se vztahem ke knihám a co by podle Vás pomohlo?
No já si myslím, že moje generace na knihách vyrůstala a nezapomíná na to! Dopřává svým dětem knihy ve velké míře i ty co jim v dětství utkvěli v paměti. Já jsem nadšená z toho jak naši zákazníci nakupují dětem knihy, protože
mají doma malé knihomoly. Určitě to chce vybudovat v dětech vztah ke knížkám už od malička.

Podle čeho vybíráte tituly do svého knihkupectví a na jaké lahůdky byste nalákala?
Tituly vybírám různě, buď knihu znám nebo riskuji. U novinek riskuji, ale jinak si knihy chodím prohlížet do velkých knihkupectví abych nekupovala zajíce v pytli. Takže trávení času v knihkupectví se stejně nevyhnu;-)! Všechny knihy se snažím přečíst, ty co mě zaujmou přečtu do konce, ty co nezaujmou dávám stranou a do prodeje nejdou.
Lahůdkou určitě momentálně jsou pracovní sešity pro děti od Marion Deuchars. Prostřednictvím těchto sešitů Marion přibližuje dětem různé techniky, styly tvoření a jak se jmenují.

Jaké novinky a překvapení chystáte pro Vaše zákazníky a Vaše plány do budoucna?
Jsme ve fázi kdy připravujeme knihy na léto. Chceme vybrat pro malé i větší čtenáře zajímavé a hlavně pohodové knihy na prázdniny. Pracujeme také na eshopu, abychom vyšli vstříc i mimopražským knihomolům.

Tak šup na výlet do Pinwheels, pro knížky, na kávu a hlavně pro dobrou náladu.

V jednom z příštích příspěvků budete moci podrobněji nahlédnout do úžasné knížky 12 hodin s Oskarem, kterou můžete koupit právě v Pinwheels.