Pro děti, Žiju

Solvayovy lomy

Kousek za Prahou, směrem na západ můžete krom Koněprus a Velký Ameriky navštívit taky Solvayovy lomy. Zábava nejen pro kluky, jak jsem zjistila, s možným prodloužením špacírky na Svatý Jan pod Skalou a dál. Vláčkomilové malí (a ještě víc velcí pánové) tu budou ve svým živlu. 

V květnu bylo letní počasí. Tohle byla lehká procházka, projížďka vlakem a kvanta starých exponátů týkajících se těžby v lomech. O to všechno se stará, udržuje a rekonstruuje parta nadšenců v Solvayovy Lomy. Když by se vám nechtělo škrábat se do kopce od Svatého Jana (třeba s kočárkem), dostanete se tam i od Bubovic, kde můžete nechat stát auto na poli a za pozorování vzlétajících větroňů dojít po čtvrt hodince do skanzenu.

Celou tu krásu si můžete procházet a prohlížet na vlastní pěst nebo, pokud chcete mít podrobnější info, než jen z tabulek, je možno absolvovat komentovanou prohlídku. Dál si můžete návštěvu zpestřit okružní projížďkou vláčkem, ta trvá cca půl hodinky. Taky se můžete podívat pod zem, konkrétně do původní štoly včetně dobových kolejových vozidel.

Ti z nás, co rádi fotí, se tu taky nudit nebudou a hlavně, jak konstatovala Modrooká, je důležitý, že pro malé turist(k)y se tu dají koupit vizitky do Turistického deníku a dostanou tu i skanzenové razítko, to je prý nej.