Pro děti

Už ANI-MUK: hrajem si I.

Co se vám vybaví, když se řekne “ani muk”. Mně ticho, nedutání, možná napnutí, co se stane. A co se stalo, když Modrooká dostala do ruky Ani-Muk? Bylo ticho, ani nedutala, napnutá jak kšanda, co v krabici najde.

Bez mučení se přiznám, že kouzelnou krabici Ani-Muk od sympatických dam Kateřiny a Emmy, máme doma už přes měsíc. Pořád jsem si říkala, že si ji necháme, až budeme mít víc času, aby si to Modrooká užila (vlastně asi já, jsem hračička a tvořil). A teď konečně to nastalo. Áňa se dostala do transu už jen při otevírání krabice.

AniMuk1

Za mých mladých let jsme si chodili do obchodu pro takové malé krabičky za desetikačku,”štěstíčka” se jim říkalo. Uvnitř bylo vždycky překvapení – prstýnek, náramek, apod. Při rozbalování příběhového Ani Muku jsem si na ten pocit vzpomněla. Co dva měsíce si můžete objednat Ani Muk krabici plnou překvapení pro tvořivé děti (věku 5 let, ale madlší to levou zadní zvládnou taky a kdyžtak pomůžete) a jejich rodiče. Téma je, jak by řekl Hrdý Budžes, jeden velký tajem 🙂 A mimo jiného, právě to je na tom zábavný. Pokud víte, že máte prcka extrémně tvořivého, můžete si Ani-Muky předplatit na půl roku nebo na celý rok dopředu za zvýhodněnou cenu. Když si nejste jisti, jestli to objevitele chytne, zkuste jednu krabici a uvidíte. U nás bylo jasno téměř okamžitě.

AniMuk2

V každém Ani-Muku na děti čekají 3 tvořivé sady na jedno téma (Indiáni, Venku, Stínové divadlo, Zahrada, Lidské tělo, Vesmír, Námořníci …). Áně jsem vybrala téma Příběhy, miluje knížky, kreslení a vyprávění. Krabice obsahuje sadu na výrobu vlastního leporela, vyprávěcí kostky s maňásky a ve finále si děti můžou nakreslit, napsat a svázat vlastní knihu. Už v tu chvíli bylo jasné, že nápad skvělý, dokonalé grafické zpracování a všechen potřebný materiál (voskovky, lepidlo, nůžky, papíry, kratonové leporelo, dřevěné kostky, maňásci, samolepicí filc, korálky, obal…) – nic víc není třeba, jde se na to.

AniMuk3

Modrooká se pustila do leporela, prý to bude příběh o holčičce a pejskovi (dávám to za vinu oblíbenci Škubánkovi). Ke každému ze tří sad najdete v krabici jednoduchý ilustrovaný návod, jak na to, fantazii se ale meze nekladou a děti to umí pěkně rozjet i bez nápovědy. S využitím všeho materiálu se začal rýsovat příběh, nemalovala jen na karton, ale i na barevné papíry, které do něj vlepovala a nakonec přidala třešničku na dortu, kterou mě dostala. Na čtvrtku napsala slovo BOB a jehlou ho pak po obvodu všech písmen propichovala skrz naskrz. Po mojí fakt hloupý otázce, co to bude, až to bude, přišla jasná odpověď, že přeci kniha, aby si ji mohli přečíst i lidi, co nevidí. Takže to prostě potřebuje udělat “brejlovým” písmem – jak tomu Modroočka říká 🙂 A já to nepoznala (člověk se učí pořád).

AniMuk4

Po celou dobu nebylo slyšet Ani-Muk 🙂 A jak jsem tak na ní koukala, dostala jsem děsnou chuť taky něco vyrobit, ale to Vám ukážu někdy příště. Stejně tak dvě zbylé sady z této krabičky plné fantazie. Musíte pochopit, že leporelu o Anně a Škubánkovi v “brejlovým” písmu totiž nemůžu konkurovat. A výsledek? Ani-Muk je pecka nápad, krásný kreativní dárek pro děti ( i dospělé), a dovoluju si říct, že je dost návykový, takže bacha.

AniMuk5

www.ani-muk.cz

Říkám si, proč tohle někdo neudělal už dřív? A kdo pro nás magické Ani-Muky vlastně vymýšlí a tvoří? I to se dozvíte, a to přímo od zdroje – Kateřiny Piliarik a Emmy Vrbové:

K Ani-Muku nás přivedl vánoční dárek,  který dostala Kateřina od svého manžela – krabice Wummelkiste, naše původní německá  inspirace. Začaly jsme pátrat a zjistily,  že koncept – kreativní box s překvapením – funguje úspěšně po světě (Kanada, Francie, Německo…), ale v Čechách chybí. A pustily jsme se do vytvoření vlastní  značky- Ani-Muk. Myšlenka nás nadchla – nabízet dětem pravidelně témata, která jej baví, zajímají a propojit je se zajímavými nápady na vyrábění. Nápad, který musí milovat každé dítě a ocenit nejeden unavený a zaneprázdněný rodič:).

Naše motto je Ani-Muk – krabice pro děti s názorem. Snažíme se do každé krabice propašovat trochu rošťáctví a zároveň se výběrem témat trefit do vkusu malých zvídavců a náročných rodičů. Jednou tak vybíráme téma, kde se děti hodně naučí, jindy zase zábavnější oddychovku, kde se děti mohou tvořivým způsobem vyřádit.

Zpočátku jsme Ani-Muky vydávaly každý měsíc – hromadily se nám však zprávy neštastných maminek a tatínků, že děti doma nestíhají, a tak jsme přešly na klidnější, dvouměsíční model – a tak teď naši předplatitelé dostávají každé dva měsíce nové téma. Ale i ti, co překvapení neradi, si přijdou na své – můžou si u nás vybrat odtajněnou krabici, pěkně dopodrobna popsanou a nafocenou…

V historii Ani-Muku je ještě jedna důležitá událost, na kterou často zapomínáme – má staršího sourozence! Divou krabičku, kterou jsme před dvěma roky vymyslely a připravily pro děti s Downovým syndromem z českobudějovické
Ovečky, o.p.s.. Děti od nás dostaly od nás tři témata a my si na oplátku vyzkoušely, kolik srandy s podobným záměrem asi zažijeme:).

Ani-Muk děláme ve dvou – Kateřina, máma Emy a Olega, má na starosti provozní věci, Emma, studentka ilustrace, je kreativní duší celého projektu.. V naší malé pražské dílně pak vše připravujeme a balíme. Ale někdy je toho i na nás moc – na dílčích věcech tak spolupracujeme s drobnými řemeslníky. Jsme moc rády, že se Ani-Muk těší oblibě veřejnosti – připravovaly jsme tvořivou dílnu na Knihexu a na sympatických festiválcích Vyšehrátky a Vamberák, naše krabice můžete potkat i v půvabném pražském hračkářství Hugo chodí bos – každá taková spolupráce nás posouvá dopředu a ujišťuje nás, že to co děláme má smysl a že to snad i neděláme úplně špatně:)