Vařím / peču

Dort k sežrání

Když to na nás přijde a nechcem bábovku ani štrůdl ani tiramisu – nastává okamžik upéct variace na piškotový dort. Na první pohled možná složitý, ale klame tělem (jen se s tím prostě ráda piplám, když je čas). Je fakt jednoduchý a zatím to nej, co jsem upekla. V podobě narozeninového dortu slavil úspěchy ve školce u cca 20 strávníků, v podobě jahodového nebe v hubě byl u ségry na balkoně. A kde byl, tam ukrutně chutnal. 

Recept je shodný na obě naše verze, jak narozeninovou, tak letně-jahodovou. Protože proč vymýšlet nový, když tenhle funguje, teda chutná. Takže základem obou je piškotový korpus, krém taky stejný, jen zdobení měním podle času, chuti a příležitosti, na kterou peču.

Piškotový korpus

 • 4 vejce (bílky a žloutky zvlášť)
 • 160g hladké mouky
 • 160g cukru krystal
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • špetka soli
 • nastrouhaná citronová kůra
 • 1/2 skleničky vody

Všechny žloutky a polovinu cukru šleháme v mixéru. 4 bílky, špetku soli a lžíci ledové vody vyšleháme, když sníh tuhne, přidáme zbylý cukr. Do vyšlehané žloutkové směsi přilijeme přilijeme 4 lžíce horké vody a citronovou kůru. Mouku smícháme s práškem do pečiva a po malých částech opatrně přimícháme do vyšlehaných bílků, až získáme vláčné těsto. Dno formy (cca 20cm průměr) vyložíme pečicím papírem. Boky formy potřeme máslem a také vyložíme papírem, který na nich bude právě díky máslu krásně držet. Těsto nalejeme do formy a pečeme cca 50-60min na 150 stupňů (záleží na troubě). Vydržte troubu vůbec neotevřít, ke konci jen zkuste špejlí, zda je těsto hotové a mimo troubu nechte vychladnout.

Krém

 • 2 kelímky mascarpone (cca 400g)
 • 1 plnotučný tvaroh v kelímku (cca 200g)
 • 1 pribiňák nebo jiný smetanový dětský krém
 • cukr moučka
 • zdobení dle chuti a nápadu (barevné kuličky, ovoce, květiny, čokoládové hoblinky atd.)

Tvaroh a pribiňáka důkladně smícháme s cukrem (dle chuti, my máme raději méně sladké). Přidáme mascarpone a mixujeme už jen chvilku, dokud není krém hladký. Na chvilku ho dáme odpočinout do ledničky. Korpus dortu rozřízneme na tři vrstvy (pokud nemáte dlouhý nůž, ideálně poslouží zubní nit, s trochou větší trpělivosti i nit klasická). Mezi všechny vrstvy natřeme část krému (krásně se nám tím slepí) a dáme zase na chvilku ztuhnout do lednice (tady končí tvorba jahodové verze dortu). V případě narozeninového dortu zbylým krémem lehce potřeme celý korpus tenkou vrstvou, pořádně uhladíme a následně pokračujeme už vyšší vrstvou, dokud máme krém. Dle požadovaného zdobení buď uhladíme stěrkou nebo naopak necháme krém záměrně “halabala”. Hotový dort ozdobíme a dáme vychladit. Jako všechny piškotové zákusky, nejlepší je druhý den, když těsto nasákne krémem.

Já jsem se pak ještě vrhla na výrobu papírové minigirlandy. Nechtěla jsem dort “kazit” nějakou číslovkou, aby zůstal jednoduchý, takže girlanda posloužila na jméno a rok. A protože ji modrooká přinesla ze školky domů, máme ji teď zapíchnutou v truhlíku – věčně mladá 🙂

Kdo by chtěl dort ještě pozměnit, dají se korpusy před nanášením krému potřít marmeládou, může se ovoce dát přímo dovnitř, piškot se dá lehce nasáknout rumem nebo kávou a spoustu dalšího, prostě podle libosti.

Dobrou chuť všem přejeme (co si budem nalhávat, ve školce se po něm zaprášilo v časovým rekordu a na balkoně u ségry se taky zfutroval s kávičkou a vůbec to nebylo nepříjemný).