DIY návody, Šiju

Džínová sukně _ recykluju textil

Zhasínáme, když není třeba svítit, třídíme odpad, vypínáme vodu, když si čistíme zuby, schováváme starý chleba pro zvířata, nosíme hadrový tašky místo igelitek a teď začneme recyklovat textil. První pokus se povedl až moc dobře a sukně se nosí sama. Bodejť by ne, když mi sedne jak ulitá.

Oblíbený džíny už to po několika letech neustály a zřídly tak, že posazení se v metru by mohlo mít fatální následky pro mne i spolucestující 🙂 Byly to takový tý měkouše, jako tepláky, co člověk ani neví, že je má na sobě. Kromě prodřený džínoviny v rozkroku jim ale nic nebylo. Takže jsem je během dvaceti minut zrecyklovala do dokonale pohodlný, měkoučký sukně se zadkem vytvarovaným přesně na ten můj. Barva vyšisovaná, dolní lem se po vyprání roztřepil tak akorát, takže žádná piplačka s jehlou v ruce.

Přešití zvládne každý, i začátečník, stačí nůžky a šicí stroj. Důležité je, nevyhodit žádný kus látky, kterou ustřihnete.

  • V požadované délce sukně ustřihneme nohavice (odložíme bokem, nevyhazujem).
  • Zbylé nohavice na kalhotách na vnitřní straně rozstřihneme ve švu od zdola až lehce pod zip (na přední straně) a trochu do sedu i na straně zadní.
  • Nohavice narovnáme a pod zipem a na zadním sedu je přeložíme přes sebe, aby se dostatečně překrývaly.
  • Ze zbytků džín, které jsme si odložily bokem, ustřihneme spodní lem a obě nohavice rozstřihneme v bočních švech. Vzniknou nám tak 4 obdélníky.
  • Dva z nich (ty širší) přišpendlíme vpředu a vzadu k nohavicím na sukni tak, aby nám vyplnily volné místo.
  • Důkladně k sobě vše přišijeme na přední i zadní straně (projela jsem jednou u kraje a pak dále, aby zůstala iluze dvojitého prošití jako u kalhot).
  • pak už zbývá jen ustřihnout a dočistit délku sukně, tedy spodní lem. Je možné ho taky založit a prošít. Akurátní třepení vám vytvoří vyprání v pračce.

A je to – za dvacet minut s nulovou potřebou nákupu látky a s dokonalým střihem co padne, jak …. na hrnec – sukně z kalhot. Hlavně že jsou jich plný obchody za nehorázný prachy 🙂