Šiju

Jak to všecko začalo

A tímhle patchwork quiltem to všecko začalo – moje šicí a vyšívací bláznovství, mánie na látky, stužky, bavlnky a jinou potřebnou havěť na šití 🙂 Vypínač (skoro) všeho kolem.

V čase, kdy se nedařilo nejlíp, jsem se vrhla na kurz patchworku. Bylo to v době, kdy se u nás šití začalo pomalu dostávat taky do jiných oblastí, než jen tvorba oblečení. Techniky jako trapunto, redwork, havajské aplikace, ruční quiltování a vůbec historie patchworku tady nebyla moc známá, o to víc byla zajímavá.

Naprosto mě to uchvátilo a zjistila jsem, že čím titěrnější práce přede mnou je, tím víc mě baví – to mi zůstalo dodneška 🙂 A a díky tomu jsem se dozvěděla, že to mám vlastně v genech, takže proč se divím. Výsledkem prvního kurzu a mnoha proquiltovaných večerů, byl můj první patchworkový přehoz s polštářem. Obojí je celé ručně šité, přehoz je vlastně oboustranný, jeho zadní část je komplet proquiltovaná květinovými vzory.

jaktovšechnozačalo2

Propadla jsem tomuhle šílenství naplno a můj další eňo ňůňo kousek je tradiční americký “white on white” quilt. Speciálními povoskovanými quiltovacími nitěmi vyšívám titěrnými stehy extra detaily složitých ornamentů – je jich dvanáct, jako měsíců, a hotový quilt vždy dostala nevěsta darem od maminky. Teda, makám na tom, snad to stihnu, Áňo 🙂 Je to taková piplačka, že nejde moc dobře vyšívat po večerech – bílá na bílé – sebelepší lampa v tomhle případě nenahradí denní světlo.

jaktovšechnozačalo1

No a k patchworku jsem potom přidala šití věcí do domácnosti, autorské kousky. S Áňou došlo i na vybavení dětských pokojů a hračky. Takové, které jsem hledala a nikde nenašla v podobě nebo funkčnosti, jakou bych chtěla, jsem prostě ušila. A už v tom jedu. No a teď se tak trochu vracím do let našich maminek, kdy nic nebylo a šilo se a pletlo hlavně to oblečení. Líbí se mi, že můžu Áně ušít šaty, sukni, kabelku, hračku z látek, které si vybere a v podobě, jaká se jí líbí. Tudíž radost dvojitá, a o to mi jde  – hlavně v klidu a zvesela.

Malý přehled pomůcek, které Vám do startu s patchworkem a quiltování hodně pomůžou, najdete v jednom z dalších příspěvků. Vše najdete přehledně popsané, takže stačí si jen říct, jdu do toho a začít.

Na konec by mělo být něco úžasně chytrýho, bohužel v tuhle hodinu mě nenapadá nic víc než Keep calm and sew, smile, live and love 🙂