Národní galerie
Pro děti, Žiju

Národní galerie pro děti

Národní galerie zní děsně vážně, ale to neznamená, že je výhradně pro velké artuchtivé. Naopak. Malí zvědaví jsou tu vítáni a nejen na letních dílnách. Takže což takhle galerka místo příměstského tábora?

Musím se přiznat, že v Národní galerii jsem byla naposledy ani nepamatuju. Každopádně jsem měla tuhle instituci spojenou s “opravdovým, vážným” uměním. O to víc jsem hoooodně překvapená, jaké aktivity NG nabízí rodičům a hlavně dětem. Na mysli mám výtvarné herny, dílny a ateliéry. Takže jestli už o tom víte dávno, neberte mi tu radost z objevu, já na to narazila až teď a přijde mi to jako skvělá věc 🙂 A co je úplná špica, že o letních prázdninách nabízí NG také letní dílny, které jsou maximální “artovou” alternativou příměstských táborů.

narodnigalerie_1

Letní dílny jsou určené pro děti od 6 let a konají se v různých termínech vždy od 10-16 hod ve všech prostorách NG, tedy nejen ve Veletržním paláci. Navíc to ani náhodou není o tom, že děti budou zavřené v nějakém ateliéru, ale naopak budou tvořit i v prostorách expozic a výstav. Vyzkouší si technicky starých mistrů i práci soudobých umělců.Tohle je výzva nejen pro rodiče, ale hlavně pro děti, které se nebojí vyzkoušet něco úplně nového v úchvatném prostředí.

Pro ty mladší prcky  (1,5 – 5 let) a jejich rodiče, kteří společně chtějí tvořit nejen podle webu a knížek, ale rádi se nechají inspirovat velkými díly, jsou určené výtvarné herny. Cena je 60,-Kč a je v ní zahrnuto vedení zkušeným lektorem, materiál a vstup do expozic NG.

narodnigalerie_2

Mimochodem, když už jsem u toho vstupného, na stálé expozice je vstupné do 18 let zdarma, děti do 6 let mají volný vstup na krátkodobé výstavy.  A nesmím zapomenout, že 18.5. 2016 je vstup volný pro všechny, v rámci mezinárodní dne muzeí a galerií.

Tak někdy zkuste s dětmi zajít a předvést jim, jak jinak taky mohou vypadat “obrázky”. Třeba se budou dost divit a možná i pronesou slova, která nedávno vypadly z Áni: “Co je to za čmáranici? To i já umím nakreslit dinosaura a raketu” 🙂 No, asi by stálo za to jim ukázat, že dinosaura si každý může představovat jinak a že není třeba ho malovat přesně podle představ ostatních 🙂