Pro děti

12 hodin s Oskarem

12 hodin s Oskarem od Evy Macekové: Nejkrásnější česká kniha roku 2012  – Cena za literaturu pro děti a mládež. Tak to je slibovaný tip z knižního lahůdkářství Pinwheels.

Tenhle kousek je prostě dělo nabité informacemi, vtipem, barvami a tvary – obrazové album plné originálních nápadů v ještě originálnějším grafickém podání. Nechte svoje děti nakouknout do jednoho dne kluka Oskara a jeho kamaráda kocoura. Díky nim děti zjistí, že jeho den je podobný jako ten jejich. Právě takový druh dětských knížek nám, rodičům, pomáhá dětem ukázat, že kniha rozhodně není jen papír plný písmen a že je nutné jí jen číst. Oskar má rozhodně sílu prckům předvést, že kniha je hra a zábava 🙂

Knížka je prošpikovaná detaily, a dá se tak prohlížet dokola a pořád objevovat nové drobnosti. Obrázky jsou někdy až brutálně detailní (Áňa byla perplex, že Oskar ze spaní slintá). Zdánlivě “jen” obrázkové album je totiž plné výzev pro malého knihomola a musí se popasovat třeba i s tím, jak si zavázat tkaničky, procvičí si i barvy a tvary, připomene, že v koupelně nemáme zapomenout po ránu vyčistit i jazyk, že je slušné pozdravit, kde je vlevo a vpravo, nevynechají ani hodiny a mnoho dalších. Zkrátka tu najde obyčejný život schovaný v neobyčejných ilustracích.

12hodinsoskarem1

Ti, kdo jsou fandy Blexbolexe, si 12 hodin oblíbí hned na první, ostatní si k ní rozhodně najdou cestu. Jakmile ji totiž dáte dětem do ruky, prohlížejí se zaujetím nejen pro to, že je obrázková, ale hlavně pro to, že se výrazně liší od většiny “klasických” dětských knih.

Pokud máte doma kreslíře, tak je to pro dítě nekonečná inspirace ke kreslení, každé dítě si tu najde to své. A co jsem vyzkoušela na kůži vlastního dítěte je, že Oskar dokáže vyburcovat nejen k prohlížení, ale i vymýšlení něčeho úplně nového. Áňa si podle něj vyrobila pexeso, řekla bych, stylu “undergroundového”, ale měla z něj fakt radost. Navíc zjistila, že i když tam není jediné slovo textem (kromě nápisů), díky “bublinám” ví, o čem si postavy povídají a o čem přemýšlejí. Tímhle asi startujeme období komiksů 🙂

12hodinsoskarem2

A jestli jsou vaše děti zvyklé na čtení před spaním a cítíte, že usnete dřív než oni, dejte jim do postele 12 hodin a nechte ať vám vyprávějí příběh Oskara podle obrázků, a vsaďte boty, že pokaždé vykoumají něco nového.

Pokaždé když přinesu domů novou knížku, oblíbí si Áňa jednu stránku, jakože nej. S Oskarem se to bohužel nepovedlo, protože si nemohla vybrat asi z 5 stran, takže je nej prý celá. To bych řekla, že je ta NEJ recenze a hodnocení pro dětskou knížku přímo od zdroje 🙂 Je to prostě jeden z těch kousků, které si vaše dítě oblíbí.

12hodinsoskarem3

12hodinsoskarem4

12 hodin s Oskarem a další čupr kousky najdete v knižním lahůdkářství Pinwheels, navíc s výběrem knihy Vám ochotně pomůže milý personál a návštěvu si můžete zpříjemnit i dobrou kávičkou to go, takže co více si přát – prostě ráj pro knihomol(k)y v Anglické 21 v Praze 🙂