Žiju

Jedeme v knížkách :)

Máte doma rozeného knihomola, nebo prostě jen chcete děti přivést k tomu, že knížka je super věc? Plné regály v knihkupectvích jsou pro mně pohromou, ne, že bych nedokázala vybrat, ale Áňa se pak odtamtud nechce hnout. Má to ale jednu výhodu, vybrala si sama, tudíž ji to baví a navíc se skvěle trefila.

Dětských knížek je opravdu hafo. Horší pak už je, když hledáte něco pro malýho prcka (4 roky), který už pomalu čte. Všechno je buď jednoduchá obrázková abeceda, nebo pak malým písmem. Jasně, za nás byl Ferdův slabikář, nic proti, ale doba se mění, a chtělo to něco s příběhem, ne jen slova za sebou, a trochu víc obrázků. Navíc najít dobrou knížku s velkýma tiskacíma písmenama, která by měla taky obsahově hlavu a patu a taky byla hezky ilustrovaná, aby dítě chytla…

nasekniha1

Áňa šla právě podle obrázků a do ruky jí padly Obrázkové říkanky z vydavatelství Naše kniha. A jak bych to řekla, už se vezem. V knihovně má snad všechny kousky autorky Hanky Jelínkové a ilustrátorky Vendulky Hegerové. A musím říct, jsou to vážně krásné knížky, ke kterým se pořád vrací. Proto jsem se rozhodla Vám některé z nich ukázat – jsou to její “bestoff-ky”.

Jak už jsem psala, začalo to Obrázkovými říkankami a pak i jejich druhým dílem. Obě knížky jsou založené na principu rébusu a obrázkového čtení. Super je, že si čtou rodiče a děti najednou – velcí písmena, prckové obrázky zvládnou klidně už od třech let, i dřív. Jakmile Áňa zjistila, že si takhle dokáže “sama přečíst” básničku, chtěla další a další. Navíc opravdu krásné ilustrace Vendulky jsou pro děti asi totálně návykové a když jsme nečetly, tak aspoň seděla, prohlížela a vymýšlela svoje příběhy.

nasekniha6

 

I když nemáme knížky na jedno použití, jejich “spotřeba” je u nás fakt vysoká. To dítě to má asi po mně, prostě “sbírá” a “syslí” knihy. Takže po říkankách jsem šla na jistotu zase do Naší knihy a koupila Šimon a štěňátko Bára. Je to milý příběh o klukovi, ke kterému si chodí hrát štěně. Jeho rodiče se rozhodnou, že si ho nechají a pojmenují ho Bára. S touhle nerozlučnou dvojicí se děti dozví o lásce psí, ale i lidské, dostanou se na psí svatbu a poznají jak silné může být přátelství člověka a nejen psa. Délka kapitol je tak akorát na čtení před spaním, kouzelných obrázků zase spousty.

nasekniha3

Pak, před pár měsíci takhle přišla ze školky a přečetla mi nápisy v metru a že prý zas nemá co číst, protože umí jen velký. Nechápala jsem, kde a jak k tomu přišla, každopádně jsem se začala pídit po knížkách s velkýma tiskacíma (nechtěla jsem slabikáře, protože jsem po dvou dnech zjistila, že dává celou abecedu), ale prostě čtení s příběhem. Takže od té doby máme na záchodě (u ženský to fakt nechápu, proč si musí číst nejvíc zrovna v týhle místnosti) knížku Kos je Bos. Šikovný formát akorát do dětské ruky, pevná vazba. Je sice v kategorii první čtení, ale i přesto je plná krásných ilustrací, doplněných krátkými slovy velkými písmeny, které dětem půjdou, až se jim bude od pusy prášit. A za každým příběhem na děti čeká obrázková básnička, děti si odpočinou a mohou číst rodiče. Kromě čtení se podle obrázků Vendulky Hegerové mohou děti naučit malovat (já mám teď na lednici obrázek, kde jsou kosi “říznutý” airbusem 747 s kloboukem :).

nasekniha4

Poslední, doslova ještě horkou novinkou, je miniknížka Žeryk to spočítá. A to si teda pište, děti. Super pidi formát v pevné vazbě (takže už ho má v ruksafuku). Písmena jsou jak malá, tak i velká. Knížka je tak parádně vymyšlená, že můžete číst a děti vás střídají a doplňují. Děti se dozví, jak mazaný Žeryk pomůže Matějovi vyřešit velkou početní hádanku a přitom si nakoupí i skočí do cukrárny. Navíc na konci knížky děti čekají zábavné hry, rébusy a hádanky – až budete číst – sledujte pozorně všechny detaily na obrázcích.

nasekniha8

Tahle knížka je jednou z nejpovedenějších, jak obsahem tak formou – skvělý nápad, jak spojit dohromady čtení, zábavu, něco málo vědění a pokoukání. U Áni jasně vede stránka s cedulema obchodů (doufám, že se ve školce neptá učitelek, jestli v zelenině koupí pušku nebo hrušku :).

A výsledek? Ať vyberete jakoukoli knihu z nakladatelství Naše kniha, vždycky se setká s úspěchem. Další díla obou autorek vychází i v jiných nakladatelstvích.

A příště Vám představím perfektní kousek z knižního lahůdkářství Pinwheels.