Pro děti

Lumír a jeho včelí dobrodružství

S podzimem přichází období zahřívání se čajem a s ním i čas medu. Kdo si udělal zásoby jako Lumír a babička, může si teď dát nohy nahoru a třeba si počíst o tom, jak to vlastně s tím medem a včelkami je.

Většina z nás tak nějak obecně ví, jak vzniká med, že je jich vícero druhů a možná ještě něco málo navíc. Děti toho o včelkách a o tom, jak probíhá rok medaře taky moc nevědí. Takže, kdo by se rád dozvěděl víc, ale rozhodně nechce otevírat učebnice a hledat po všech čertech informace, je tu “po medu vonící” kniha Anety Františky Holasové Lumír včelaří. Kouzelné ilustrace, kombinace obrázkové encyklopedie a vyprávění o medvědu Lumírovi, to vše jsme zhltli během parných dní na zahradě za bzukotu včel v květech rozchodníků 🙂

lumir_1

A že včelařství je kromě koníčku taky práce na plný úvazek, to poznáte už při čtení prvních řádků. Jeden by řekl, že v zimě má Lumír volno a v létě jen poslouchá bzučení včelína, ale zdání klame. Co všechno musí Lumír s babičkou během zimy zaopatřit? Co je to vosk, propolis a jak vznikají? Kdy nastává čas podletí? Jak těžký úděl má včela dělnice a co vše za svůj krátký život (ne)stihne? Čemu se říká medník a z čeho se skládá úl? A jak šikovný musí být pilný včelař v dílně s nářadím? To všechno a ještě o hoooodně víc se dozvíte v medovém slabikáři.

lumir_2

A protože je Modrooká koumes od přírody a pilná jak včelka (jak kdy a jak na co), pustila se hned od výroby medového herbáře, po svém. Reálie nastudovala přímo na babiččině zahrádce, jen vodovky vyměnila za fixy. A co je lepšího než malování v přírodě, v sousedství bzučících záhonů. Namalovala si Lumíra. včely, natrhala listy a květy, po vylisování je nalepila na stránky. A jak jsem se později dozvěděla před spaním, prý existují 3 druhy medvědů: hnědý, lední a Lumír. Tak, že po přečtení vznikne i nový druh medvěda – to je důkazem, že Lumír je fakt srdcař, nejen medový.

lumir_3

Ne nadarmo byla knížka vybraná do užší nominace na Zlatou stuhu. Protože opravdu vtáhne každého, kdo má rád čaj nebo rohlík s medem a chce se dozvědět, kolik práce a jaké, to Lumírovi dá, než se med dostane až k nám. Navíc takové to skryté ponaučení, že bez práce nejsou koláče, dětem možná naznačí to, že se nenadřou jen včelky, ale i včelař. Kdo je lačný po dalších knížkách o přírodě a jak to v ní vše funguje, určitě by měl zajít do knihkupectví Pinwheels v Anglické ulici, nebo nově navštívit i eshop. Najdete tu opravdové lahůdky do vašich knihovniček.

A kdo má potřebu všechno zkoušet na vlastní pěst, takže vidět umění včelařů v reálu, může navštívit Botanickou zahradu v Praze. Na tamní stráni vznikla expozice medonosných rostlin a včelařství. Najdete tu květnatou louku, piknikové stoly, domeček se zelenou střechou s výstavou fotografií. Botanická zahrada také jednou ročně pořádá medový den, spojený s vytáčením medu, medovinou a vším kolem včel.