Pro děti

Quercetti šňůrkové vyšívání pro nejmenší kreativce

Dělám všechno, aby si Modrooká oblíbila šití, vyšívání a všechno kolem látek. Pro ty z vás, co jste na tom stejně, je tu parádní tip. Žádná jehla ani nit, a přece to vyšívá – co je to? Quercetti Filó.

Ať máte doma člobrdu “technika” nebo “umělce”, značka Quercetti zvládne svými kreativními hračkami vykouzlit radost u každého. Určitě si pamatujete na recenzi převodové stavebnice Georello, která se stala Áni nejoblíbenější a dokázala u ní strávit doslova hodiny. Teď přišla na přetřes vyšívací sada Filó. Šikovná věcička, u které výrobce uvádí 4+, ale rozhodně doporučuju klidně dřív – žádné pidi kousky neobsahuje, pokud teda doma nemáte jedlíka šňůrek do bot 🙂 Modrooká už teda jede klasika jehla – bavlnka – papír, ale Filó ji chytlo – prej nepíchá 🙂

Princip celého tvoření obrázků a vzorů je, že pomocí speciálních průhledných tubiček / per, dítě zasouvá šňůrku do děr na hrací desce. Protože jsou otvory pružné gumové, tkanička v nich zůstane i po vytažení pera a pevně v něm drží. Brnkačka, vyšívat lze i více barevnými provázky najednou, v balení jsou 4 pera. Obrázky se jednoduše dají “vypárat” zatažením za šňůrku, prostě jako klasické šití.

Balení obsahuje  kufřík, jehož víkem je právě vyšívací perforovaná podložka, 4 barevná dutá pera, tkaničky a spousty předloh na velkých papírových kartách. Díky nim si může prcek v začátcích vyšít vlastní mašinu, auta, zvířata. A až tomu propadne úplně, zjistí, že provázky lze vytvořit cokoli, od abecedy až po vlastní krajinku 🙂

A jak to funguje v detailu? Na fotkách výš jsme vám to zdokumentovaly krok za krokem. Nejdříve se děrovaná podložka zacvakne na vrch kufříku. Umělec si vybere šňůrku, kterou chce tvořit a tu si navlékne do jedné z tubiček (protáhne jejím horním širším otvorem směrem ke špičce, tak, že dole bude koukat cca 2-3 cm šňůrky ven). A jde se na to. Tubičku s provázkem čapne jako tužku nebo jak je libo a zapíchne ji do otvoru v podložce. Provázek se tam pevně zachytí (v detailu je vidět i podložka ze spodní strany) a vyndáním tubičky se posune na další otvor. A takhle dál a dál až dojde provázek. Modrooká zkoušela jet více provázky najednou, vytvářela rámečky a písmena.

Nakonec upustila od předloh a vrhla se do vlastní modré kočky v trávě 🙂 Vypadalo to jako kočka říznutá s liškou, ale povedla se moc. Filó je skvělá věc na cesty, a tím, že je v pevném rámu kufříku, i do auta. Jak jsem už zmínila na začátku, doporučila bych ho klidně i mladším než 4-leťákům. Zafunguje parádně i jako trénink jemné motoriky, kterou protahování provázků do trubiček spolehlivě procvičí. Stejně tak můžete děti naučit základní barvy jednoduchým přiřazováním barevných provázků ke správné trubičce. O tvarech ani nemluvě. A abych nezapomněla, samozřejmě mi to nedalo a použila tkaničky z vlastních bot – pokud jsou kulaté nebo užší placaté, jde to jako po másle. Takhle jednoduše si můžete rozšířit paletu barev.

Quercetti vyšívání můžete, stejně jako spousty dalších kreativních hraček, koupit v Agátině světě. A pozor, nově u Agáty najdete také Filó tablet – variantu na principu tzv. suchého zipu. Tenhle typ má oboustrannou tabuli (bílou  a černou) ze suchého zipu a děti vyšívají barevnými provázky protaženými v peru.