
Techmania Science Center
Víte, jak dostat zvědavé dítě do absolutního tranzu? Chcete se vrátit do školních let a zjistit, jako já, že fyzika a chemie pořád není vaše parketa? Zajímá vás a vaše prcky, jak to všechno na zemi i ve vesmíru funguje a vyzkoušet si to na vlastní kůži? Pak zajeďte do Techmania centra v Plzni.
Z Prahy jsme tam po dálnici za chvíli, parkování je přímo u objektu za 50,- na den. S Modrookou jsme stihly akci únorová vstupenka, která umožňuje za jednotné vstupné 150,-Kč navštívit všechny expozice, včetně 3D kina a 3D planetária. Ty jsou běžně za peníze navíc.
Začaly jsme planetáriem a expozicí vesmíru, která je interaktivní až na půdu. Děti mají možnost vyzkoušet start rakety, sledování hvězd, vlastními silami pomocí šlapacího stroje rozpohybují celou sluneční soustavu a spousty dalšího. Krásná je projekce planet na 3D plátno. Parádní je magnetická skládačka vesmíru, mlhovin, souhvězdí. Ve stejném objektu se nachází i 3D kino, které nadchne nejednoho dospěláka, za mne teda supr vymyšlené. Před vchodem do kina vyfasujete 3D brýle, a pak už se jen rozvalíte do Fatboy polštářů a koukáte. My viděly film o životě mamutů. Fotku modrooké s brýlema přes celý obličej a pusou otevřenou dokořán sem radši nedám – vypadalo by to, že viděla poprvé kino nebo televizi 🙂
Po výletě do vesmíru jsme se přesunuly do hlavní budovy. K uložení oblečení a baťohů můžete využít zamykací skříňky nebo bezplatnou šatnu. Najdete tu taky restauraci s výběrem cca 3 hotovek, možností koupit sušenky, pití, kafe. Protože už jsem měla nohy jak žehličky, byla jsem ráda za možnost se posadit. Modrooká, která nepohrdne žádným jídlem, nechtěla ani řízek, prý to zdržuje 🙂 Mami, pojď už …
V obří hale najdete několik expozic, každá na jiné téma. Na své si přijdou i opravdu malí vědátoři a koumáci. Těm je věnovaná část Malá věda, kde děti objeví základy optiky, akustiky a dalších věd. Mohou si hrát pod obřím stromem na mostech, loďkách, přes lezeckou stěnu se vyškrábou na hrad. Mimo jiné tu taky najdou mega klouzačku, velký krasohled, interaktivní hudební nástroje a další.
Hned vedle najdete vodní svět. TIP: Doporučuju vzít dětem náhradní triko – díky, Hanko, hodilo se 🙂 Tady Vás čeká ukázka koloběhu vody v přírodě, prckové mohou stavět zdymadla, pouštět skrz ně vodu a lodičky, vyzkoušet princip mlýnského kola, rozpohybovat vodní výtah s kalíšky atd.
Odtud jsme zamířili do oddělení “Má to háček” a v něm jsme byly … asi věčnost. Samé hlavolamy, vědátorské stavebnice a hračky – prostě místo pro namáhání mozkových závitů, představivosti a logiky. Hned vedle se nachází část nazvaná Budoucnost na talíři. Trefný název a vtipně zpracované zastávky na téma zdravý jídelníček, jak se co vyrábí a zpracovává, po čem se tloustne a kolik práce dá to zase zhubnout. Nejvíc dětí samozřejmě stálo u tématu cesta jídla lidským tělem – tohle téma děti asi neomrzí.
Fyzikální část haly jsme spíš prolétly – Modrooká doslova zavěšená na lanech, snažíc se vlastní silou a vahou roztočit vrtuli. Šlágr fyziky byla nakloněná lodní kajuta – já osobně jsem jí hoooodně rychle prolítla, abych si udržela důstojnost a žaludek na uzdě 🙂 Expozici o dolech, chemii a obnovitelných zdrojích jsme po 5,5 hodinách už nedaly – aspoň máme něco na příště.
Techmania v Plzni má u nás palec nahoru. Není to jen výstava, je to prostě interaktivní smršť zábavy, informací a her od začátku až do konce. Myslím, že by neuškodila trochu širší nabídka v restauraci, ale zase na druhou stranu, nejdeme se tam najíst. Dětem doporučuju dát “pracovní” oblečení, náhradní triko, pohodlný tenisky. Já jsem si před hodinami popocházení halami měla dát masáž nohou, protože večer na gauči jsem měla pocit, že jsem je nechala od kolen dolů v expozici sportu, konkrétně ve dvanáctiboji 🙂 Ale stálo to za to a příště pokračujeme.