Šiju

Transfer tužky a fixy – test

Jak si vybrat z tolika transfer tužek, nevybrakovat celou kasičku a nezbláznit se z těch variant? Jak jsem slíbila, tak jsem udělala a vyzkoušela na vlastní látky. Testovala jsem 3 možné varianty přenosu motivu na textil.

Způsobů, jak přenést motiv k vyšívání nebo třeba dětský obrázek na textil, je několik. Můžete přenášet mechanicky nebo za pomoci různých “chytrých a vychytaných” tužek a fixek. Záleží na následném zpracování a na to, co je komu sympatické.

Za dob našich babiček byla volba jasná, kopírovací papír a rádýlko (mimochodem dnes stále nenahraditelné pro všechny, kdo šijí oděvy). Jeho výhodou je, že po vyšití motivu, jeho zbytky lehce vyperete. Pokud tedy nejste do vyšívání takový blázen jako já, asi Vám tahle technika bude stačit. Kupte si kopírovací povoskovaný papír (mají ho v každé galanterii) v barvě, jaká Vám vyhovuje vzhledem k látce, položte ho na textil voskovou vrstvou dolů, na něj si položte obrázek, který chcete přenést a pomocí něčeho tenkého a tvrdého (malý háček na háčkování nebo špejle) ho “obkreslete”.

Další variantou, vhodnou třeba pro ty, kdo dají obrázek na první dobrou nebo pro děti, jsou vodou nebo vzduchem mizící fixy na textil. Já vyzkoušela vodou vypratelný Aqua Trickmarker EF od Prymu. Má extra jemný hrot (proto označení EF) a můžete s ní malovat na textil, následně vyšít a vyprat. Takže ideální pro děti, pokud jim třeba chcete ušít polštář nebo sukni s motivem jejich obrázku. U téhle fixy se mi nikdy nestalo, že by její stopy po vyprání na látce zůstaly. Můžete ji použít i pro obkreslování, a to v případě, že si papír s motivem položíte pod látku a prosvětlíte zespoda. Viděla jsem i takové fígly, kdy byly obě vrstvy izolačkou přilepené na okně a obkreslené takhle 🙂

aquatrickmarker1

Pokud nechcete motiv kreslit rovnou na textil, ale hledáte opravdu komfortní přenos z papíru, dobrou volbou je zažehlovací tužka / fix. Při jejich výběru si dejte pozor na to, zda je potom vypratelná nebo ne. Vyzkoušela jsem obě varianty, obě od značky Prym. Vodou odstranitelná je zažehlovací vosková tužka Prym. Motiv si pomocí této tužky obkreslíte na tenký pečící papír, jde to dobře, protože má opravdu tenký hrot. Jen občas při vyšroubovaném delším kousku tuhy má tendenci se lámat při větším zatlačení. Pečící papír pak položíte kresbou dolů na látku a přežehlíte – pozor, vzor se Vám tedy přenese zrcadlově otočený. Tužka dobře přenese vzor na klasickou bavlněnou metráž, zkoušela jsem také na džínovinu a hrubší len, tam už to bylo horší, linky nebyly spojené, takže jsem musela ručně domalovávat některé kousky.

voskovatuzka1

Proto jsem také zkusila zažehlovací nevypratelný fix Prym. Práce s ním je stejná jako u zažehlovací voskové tužky, tedy s pomocí pečícího papíru. Jen s tím rozdílem, že má silnější hrot a nechává tedy širší stopu kresby. Následně pak nejde vyprat.

nevypratelna1

Asi ideálním řešením je spojení obou variant – tedy zažehlovací vypratelná tužka Prym. Opět pomocí pečícího papíru přenesete motiv na textil (dokonce i 3x), vyšijete a pak vyperete. Jako většina úžasných věciček, i tahle má své ale – je určená jen na bavlněné látky a vyprat jde proto pouze z bavlny.

A ještě jedna vychytávka na transfery, která v kombinaci s dobrou fixou zaručí parádní překreslení vzoru. Děrovaná folie značky Prym je dražší kousek, ale funkční. Stačí ji položit na požadovaný obrázek, ten na ní překreslíte, folii pak položíte na látku a vybraným značkovacím fixem znovu obtáhnete. Na látce se vám vykreslí celý design v podobě tečkovaných linek.

A výsledek testu? Každý si určitě najde tu nejvhodnější metodu, podle toho jak často a co potřebujete na látku přenést. Svou roli ve výběru hraje určitě i cena, i když u tužek je víceméně dost podobná. Jako u všeho, i já jsem po několika letech šití a vyšívání, dopracoval k tomu, že značkovačů mám více druhů a používám je dle typu práce. Obecně bych ale řekla, že nejméně univerzální je zažehlovací vosková tužka a nejvíc asi používám vodou mizící fixu a zažehlovací vypratelnou tužku.