Pro děti

ABC trochu jinak

Dát nebo nedát prckovi tablet do ruky – to je otázka, ale ne tak těžká. Proč ne, když to není tupá hra a nesedí u toho celé hodiny a navíc je to zábavné učení. Interaktivní anglická abeceda je z těch, které neublíží, navíc s božííí grafikou.

Poslední dobou se toho o digitální demenci dětí i dospělých píše jak na běžícím páse. Nejsem ultra odpůrce tabletů a chytrých telefonů v rukou dětí, ani zarytý fanda paření půl dne. Prostě razím heslo, zlatá střední cesta nebo lehce míň 🙂 Když ale najdu něco, co má hlavu a patu, není to tupá střílečka nebo adventura, kde prcek jenom skáče a honí se za zlatýma mincema, aby pak za ně kupoval zbraně nebo jiný blbosti, nemám s tím problém – jasně, v nějaké rozumné míře. Většina aplikací a her bohužel mému kriteriu neodpovídá – většina ale nejsou všechny.V poslední době jsem objevila dva projekty, které se mi líbí jak myšlenkou, tak zpracováním a cílem. Jeden z nich je Interactive Alphabet od Erich Nivea Publishing.

Pod značkou Erich Nivea Publishing se skrývají dva talentovaní pražští ilustrátoři, kteří nejenže vládnou tužkou / perem / tabletem, ale hlavně chtějí prorazit šeď aplikací pro děti. A řekla bych, že se jim to teda daří dost dobře. Ať už nápadem, vtipem, tak i po vizuální stránce.

alphabet_1

Děti se pomocí aplikace naučí anglickou abecedu, zdokonalí výslovnost a rozšíří slovní zásobu. Menší děti si mohou obrázky prohlížet s rodiči a povídat si o nich, větší kousky ji zvládnou ovládat sami, plus pro rodiče 🙂 Interaktivní knížka má 26 stran (písmen), na kterých děti zažijí nemálo dobrodružství při hledání všech možných živých i neživých objektů, aby se je pak naučili pojmenovat a používat. Velkem je tam přes 500 slov.

A přesně tak, jak píší autoři na svých stránkách, jejich tabletová kniha připomíná velkoformátové knihy našeho mládí (naštěstí už se zase vracejí do knihkupectví), které byly ilustrované do posledních detailů. Tady, jako náhražka za papír a bonus zároveň: pohyb a zvuk 🙂 a jazykové verze.

alphabet_2

Celý koncept se mi děsně líbí, a upřímně úplně nejvíc pecka pro mně je vizuál toho celého. Žádné “infantilní” dětské malůvky, potvůrky, sladké a neonové barvy. Prostě je to jiný a jiný věci já moc ráda. Zkuste abecedu taky, pro androidy je ke stažení na Google Play, pro majitele a fandy i-čehokoli je v App Store.

Tak co, dát nebo nedát prckovi tablet do ruky?