Pro děti, Šiju, Žiju

Ikea Kura – reDesigned

Máte prostorovou tíseň a potřebujete vyřešit dětský pokoj s malou plochou? Můžete si pokoj nechat navrhnout a nebo sami redesignovat staré kusy. Berte to jako výzvu, ušetříte a pokud vás tvoření baví, docela se i vyřádíte. Navíc si můžete všechno přizpůsobit představám vašim nebo dětí.

Já jsem řešila v panelákovém bytě to samé a rozhodla jsem se pro variantu druhou, že zkombinuju pár kousků nových a jinak budu “recyklovat” bazarovky a tvořit si podle sebe a Áni. Začalo to položením metrážového koberce – překvapivě rychle a bez předchozího trénování jinde 🙂 Takže oboustranka a řezák to vyřešil a za hodinu to bylo. Kvůli místu jsem vyměnila klasickou postel za zvýšenou Ikea Kura, pod kterou bylo nejdřív jen místo na hračky a po pošití vznikla parádní zašívárna pro Áňu a na “nepořádek”. Pokud víte že budete nábytek předělávat zásadněji jako já, nemá cenu ho kupovat nový. Takže jsem si přes net koupila použitou konstrukci postele, poctivě složila do varianty “spaní nahoře” (což bylo mimochodem to nejhorší na celé předělávce – ať žije Ikea). Modré plochy desek jsem původně chtěla přemalovat bílou barvou, pak jsem se ale, v rámci urychlení a navýšení originality, rozhodla je polepit látkou. A bylo to fakt rychlejší než to malovat 2 vrstavami barvy. Jen jsem změřila obdélníky, vystřihla látku, po obvodu natřela klasickým Herkulesem a nalepila. Po pravdě – kdybych měla čas a prostor, natřela bych na bílo i dřevěnou konstrukci – ale i tak se po sundání hvězdové baldachýnu proměnila docela razantně k lepšímu.

ikeakura1

Druhá část přeměny byla těžší, i když jak se to vezme. Prostor dole jsem chtěla uzavřít, aby tam bylo útulno a hlavně aby se tam dala schovat taková ta “všehochuť” hraček, krabic se stavebnicema atd.  Nakonec si tam Áňa udělala nemocnici pro panenky a plyšáky. Domeček nebyl šitý přímo na míru. Ještě minulý rok to byl regulérní textilní domek na zahradu, ale po přestěhování už na něj nevyzbylo místo. A protože dal fakt hooooodně práce a času, nechtěla jsem ho vyhodit a přešila na velikost postele.

ikeakura2

Pak už jsem koupila bazarový nábytek Ikea Stuva – skříň, šuplíky, police knihovna a stůl. Rámečky obrázků jsou také Ikea, ale koupené v takovém tom levném zboží před kasama – většinou protože jim chybí sklo nebo háček – to zas není taková věda. Plastová stolička je Mammut, skleník na kytky Socker. Zbylé věci v pokoji jsem dotvořila sama podle sebe – létající balony, obraz s abecedou, válecí polštář. Na některé z nich najdete návody v sekci šití. Nakonec jsem jen pomocí 4 twenty do betonu zavěsila jednu přebývající záclonu nad postel místo baldachýnu a je hotovo.