
Archeologie na plechu_svítící fosilie
Do vykopávky mám ještě daleko, ale není radno zanedbat přípravu. Období dinosaurů, archeologie, koster a dalších druhohorních dobrodružství je tu – a drží se tu už pěkně dlouho. Konkrétně Modrooké. Začalo to názvy všech dinosaurů a jak to dopadne … snad neskončím zalitá v sádře.
Jako vždy, jdem do toho po hlavě se vším všudy. K tomu nám poslouží dokonalá sada Věda zářivých fosilií. Výrobce 4M má prostě parádní vědecké sety, které nabízejí za báječnou cenu takovou zábavu, že by se z toho mohl lecjaký výrobce “hraček” poučit. Není nad to, když se dítě cítí jako dospělý a koumá a konstruuje co to dá.
Sada zářivých fosilií obsahuje celkem 4 aktivity:
- Odlitky pravěkých zvířat
- Vykopávku žraločích zubů a náhrdelník z nich
- Model lebky T-Rexe
- Magnety ve tvaru fosilií
Ke každé z nich najdete v krabici vše potřebné včetně návodu. Není třeba nic dodávat, což je další skvělá věc, navíc všechny archeologické pomůcky dětem zůstanou na další hraní.
Áňa chtěla začít jak jinak než hrubou silou. Takže na řadu přišlo kladívko, štětec, rejpátko a sádrový blok a v něm skryté “pravé” žraločí zuby a náhrdelník z nich. Ze stolu šlo všechno pryč, pracovní plochou jí byl pečící plech – přeci jen nemusím mít jemný sádrový prášek všude. Když se do toho opřela, lítalo to i tak 🙂 Sádra je to echtovní, takže došlo i na reálné malé kladívko.
Takže po dlooooouhém ťukání, aby zjistila, v jakých místech zub je, došlo na opilovávání sádry. Kutala s takovou vážností, že prostě … všechna sranda jde stranou, když dojde na pravý zuby pravýho žraloka. Nutno říct, že to chtělo vážně sílu. Následný zařvání “hustý mami, je opravdicky opravdovej” byl jasným důkazem, že je to tu a je to opravdový 🙂 S jiskrama v očích pilovala jak splašená až se zub pohnul. To je čas na oprášení štětečkem a jemnou hodinářskou práci (kladla jsem jí totiž na srdce ať s tím nelomcuje, bo jako každý pravý zub, je to zubisko velmi křehké).
Byla z něj paf – o to víc, když jsem při očišťování žraločí fosilie pod vodou zhasla a zub zářil na celou koupelnu. Pak přišel na řadu návod a kůžička na krk. Podle přiložených obrázků jsme zub omotaly kůží a na konci vytvořily pohyblivé prodlužování a zkracování. Kdo by čekal modrookou lovkyni perel, těžce se mýlí. V obyváku stála něžná lovkyně fosilií, oči ji svítily jak žárovky. Zářící žraločí zub hrdě na krku a půl dne zavřená po tmě na záchodě nebo v koupelně.
“Tak, a teď si s nim půjdeme hrát” – což v reálu znamená, budu ho mít celý den na krku, i večer, i v noci a mami opravdu je opravdickej?
No a to je pro mně důkazem toho, že není hračka jako hračka – chce to dobrodružství, pocit, že něco sama dokázala, u toho jsme klábosily o dinosaurech, takže rovnou probraly i rozdíly mezi masožravcema, všežravcema a tím zbytkem. Pravda noc byla, po mém vyprávění o T-Rexovy trochu živější (my, co jsme vyrostli na Jurském parku, víme o čem mluvím). Příště nebudu zacházet tolik do detailů 🙂
A hlavně, příště vás čeká další dinosauří post o tom, kterak z krabice od bot vznikly druhohory a jak se dají ze sady zářivých fosilií vyrobit odlitky a magnety. Děkujeme Agátině světu za možnost sadu zkusit a poznat kouzlo chytrých hraček.